Open/Close Menu „Osiągnie spokoju i harmonii nie tylko w realizowaniu, ale również w wyznaczaniu sobie celów, zgodnie z najgłębszymi obszarami siebie samego, to sposób życia, a nie cel sam w sobie. Tego właśnie uczymy.”
las2

Marzenia senne czy też te prowokowane na jawie, symbolicznie opisują zjawiska psychiczne wewnątrz nas. Te właśnie zjawiska decydują o tym, jakie jest nasze życie. Ego próbuje kierować nimi, jednak zazwyczaj „wychodzi jak zwykle”. Naturalnym staje się postawienie pytania czy można ten proces odwrócić, czy można z zewnątrz wpłynąć na to, co wewnątrz i w ten sposób rozjaśnić nasze życie. W swojej historii ludzkość podjęła wiele takich prób. Niektóre zyskały tak wielkie uznanie, że legły u podstaw systemów filozoficznych i religijnych bądź metod terapeutycznych stosowanych i dziś. Niektóre z nich dla swego przetrwania i rozwoju nie wymagały wsparcia politycznego czy biznesowego i te oczywiście najbliższe są człowieczej naturze.
Pięknym przykładem są tu baśnie rozwijające się wraz z ludzką cywilizacją aż do uzyskania harmonii, która dawała wsparcie w dojrzewaniu każdemu, kto odważył się je przeżywać. Samemu, wraz z dzieckiem. Baśnie nie mówią nam jak jest lub co jest dobre, a co złe. Wskazują jedynie na różne drogi, którymi podążyć może człowiecza natura. I konsekwencje wyborów, których dokonujemy. Nie znajdziemy tam oceny, tę czytelnik znajduje sam. Zgodną ze splotem indywidualnych zjawisk psychicznych obecnych w życiu na danym jego etapie. Baśnie nie mówią językiem Ego, „mówią” symbolami – językiem nieświadomości. Dlatego ważne jest zaczytanie się w baśni, „roztopienie” w niej. Baśń przeżywamy całym sobą by w końcu ożyła w nas mądrością naszych przodków.
Baśnie są przekazem pokoleń dla młodszych pokoleń. Dla dzieci i dorosłych bez wyjątku. Ich językiem jest symbol odwołujący się do tego, co głęboko w każdym człowieku. Dużym i małym. W głębinie woda jest taka sama niezależnie od wielkości fal na powierzchni. Tę właśnie głębinę poruszają baśnie.

Napisz komentarz:

*

Your email address will not be published.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 385 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

© 2015 Fundacja dla ludzi | Zanurz się w oceanie życia

Top